Tajemné deltaplány

„Dělali jsme s dětmi ve dvoře táborák. Napřed se objevilo na poli za chalupou jedno světlo. Domnívali jsme se, že jde někdo s baterkou, protože světlo se pohybovalo. Ale pak jsme si uvědomili, že by baterka nemohla tak jasně svítit a mít tak velký průměr. Tipovali jsme to i na světla traktoru, protože světelné body byly najednou dva. Ale traktor to být nemohl, protože se světla pohybovala nahoru a dolů a zhasínala. Od jednoho, které se sneslo, byl vidět kužel, který osvětloval pole. Švagr s bratrem vylezli na střechu. To už viděli světla tři. Napřed kluci vysílali baterkou morseovku, ale nic zvláštního se nedělo. Za chvíli se dala světla do pohybu. Jedno vpředu, dvě dalši za ním v podobě trojúhelníku. Rozletěla se přímo ke mně. Po pravdě řečeno, vyděsila jsem se, protože mi pripadalo, že budou každou chvíli u mně. Utekla jsem za ostatními. Když jsme se vrátili, světla už zmizela…“

Tahle událost se odehrála v roce 1976 v Radkově u Moravské Třebové. O dva roky později startuje z žateckého letiště vojenský letoun L-29 Delfín aby identifikoval neznámý cíl, zachycený radiolokátory nad západními Čechami. Osádka letounu v udaném prostoru nalézá formaci několika žlutých a červených světel v tvaru sevřeného V pohybující se asi ve čtyřsetmetrové výšce. Podivný bumerang ohromných rozměrů se náhle obrátil proti letounu a ten se raději odpoutal.  „Bylo to šest světel pohromadě – tři a tři. Když formace zatáčela, světla se intenzivně rozsvítila a jakoby šla proti nám. Vzdálenosti mezi nimi byly naprosto stejné, jako kdyby to byl jeden cíl,“ popisoval později jeden z pilotů setkání s neznámým objektem.

Později, v roce 1992, jako by se s podobnými případy v Čechách roztrhl pytel. 8.září prolétl takový objekt nad Chebem. Zpočátku vypadal jako normální letoun jdoucí na přistání s rozsvíceným přistávacím reflektorem. Po chvíli ovšem užaslí obyvatelé Chebu spatřili nad hlavami podivný namodrale lesklý bumerang se dvěma velkými, kulatými světly na spodní části „křídel“. Světla pulsovala zelenou a červenou barvou, ve „špici“ měl objekt silný reflektor namířený dopředu a cellý povrch objektu tlumeně fosforeskoval, vypadalo to prý jako namodrala metalíza. Objekt musel být buď nesmírně veliký, nebo letěl velmi nízko, přičemž nebylo slyšet vůbec nic – žádný zvuk motoru, žádný svist, prostě ticho. Tentýž objekt byl pravděpodobně spatřen i nad křivoklátskými lesy, tady je zajímavé, že svědkové popisují, jak objekt nejprve visel na jednom místě po dobu 20 až 30 minut a pak se teprve dal do pohybu.

kresba objektu  z 8.9.1992 nad Chebem

29. srpna oblétával podivný objekt chatovou osadu Károv u Prahy. Neznámý objekt tvaru deltaplánu se nehlučně pohyboval  v noční tmě a osvětloval terén pod sebou kuželem namodralého světla. O měsíc později prolétl stejný objekt nad pražskou čtvrtí Prosek a způsobil dokonce zarušení televizního signálu šumem.

V létě roku 1992 se podobný typ objektu objevuje nad Dvorem Králové ve východních Čechách. Opakovaná pozorování tohoto objektu umožnila stanovit jeho charakteristické vlastnosti:

–          vždy jde o noční lety trojúhelníkovitého objektu lemovaného bílými i barevnými světly

–          z  okrajových částí objektu někdy vycházejí krátké, velmi ostré až oslnivé záblesky bílého světla, přičemž interval těchto záblesků je přímo úměrný rychlosti a manévrům objektu

–          objekt se zdá být lehce zahalen jakýmsi oparem nebo stříbřitou září

–          pozice či náklon objektu neodpovídají letovým manévrům, tak jak bychom to čekali u běžného letadla

–          let nebývá plynulý, na rozdíl od běžných letadeel tento objekt dokáže „viset“ na místě po desítky minut někdy se pohybuje trhavými poskoky

–          naprosto nehlučný let

15.6.1993 Dvůr Králové nad Labem

K dalšímu zajímavému případu došlo 12. října 1997 v Jetřichově na Broumovsku.  Objekt, který spatřil noční hlídač, visel kousek nad stromy na jednom místě. Trojúhelníkovité těleso mělo v rozích několik rychle pulsujících „špinavě“ červených světel a na jeho bocích přebíhaly velmi silné bílé záblesky jakoby od fotoblesku. Po chvíli se objekt začal pohybovat kupředu podivným cukavým letem. Pak nabral rychlost a v plynulé zatáčce zmizel za kopcem. Také v tomto případě nebyl zaznamenán absolutně žádný hluk.

Objekt, pozorovaný v Čechách nad Jetřichovem dne 12.10.1997…

Mnohokrát si kladli tuto otázku i badatelé projektu Záře: nejde o nějakou neznámou vojenskou techniku? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Naše armáda v těchto případech většinou není příliš sdílná. Obvykle dostáváme ujištění, že armádní prostředky v kritickou dobu nezachytily nic neobvyklého. Také je třeba si uvědomit, že tato pozorování se nemusí odehrávat ve velkých výškách a viditelnost radiolokátorů v členitějším terénu obvykle začíná na několika stovkách metrů, někdy až na dvou kilometrech výšky. Pak je třeba také vzít v úvahu, že chování a schopnosti pozorovaných objektů značně přesahují možnosti soudobé techniky, dokonce i té, o které předpokládáme, že by mohla přijít v příští generaci… V každém případě zůstávají podivné deltaplány jednou z nejtajemnějších kategorií UFO.

81 komentářů na “Tajemné deltaplány”

 1. Hledam nekoho, kdo taky pozoroval 26.9.2015 mezi 22h a pulnoci tanec bilych svetel na obloze. Svetla se pohybovala nad mraky neuveritelnou rychlosti po primkach, elipsach, zatacela, navzajem jako by se honila…
  Vzdycky se jich nekolik vyrojilo, proletely oblohou a zmizely.
  Byla polojasna, az zatazena noc s mesicem, a letajici objekty osvecovaly mraky zvrchu.
  Nejake vysvetleni?

 2. Já jsem s maminkou zažil to samé listopadové noci roku 2012 nebo 2013. Pořád jsme se za cesty v autě dívali na oblohu co to tam je za barevný objekt. Bylo nám divné, že se to nehýbe a tak jsem zastavil. Byla tma, všude klid, jsme totiž z malého městečka na Plzeňsku, a bylo nám divné, že na to jak byl objekt očividně nízko, tak nebyl vůbec slyšet. Napřed jsme viděli jenom blikat tři světla (modrá, červená a asi zelená, ale to už si nejsem jistý) ve tvaru trojúhelníku. Jak vánoční ozdoba. Pak se po chvíli najednou uprostřed rozsvítilo kulaté bílé světlo, po chvilce se stlumilo a letoun se rozletěl a v tichosti odletěl. Vrtulník to na 100% nebyl, ten dělá kravál a v noci by to bylo slyšet kort a letadla ve vzuduchu nestojí. Podivné bylo i jak se stroj z lehka rozletěl a pomalu zrychloval, až zmizel za horizontem. Pravděpodobně se jedná o to samé :)

  1. Tomasi, presne to same jsem videl na podzim rok pred vami u nas v Holicich. A kdyz jsem to vypsal do formulare, tak moje pozorovani bylo vyhodnoceno jako RC model, tudiz jste videl pouze model.

   1. V roce 2012 jsem začínal pracovat v jedné nejmenované elektrárně jako výjezd ostrahy. V noci při pravidelné kontrole oplocení,kde je celkem slušná tma,jsem si všiml něčeho u komína,zhasl jsem světla u auta a sledoval jsem co to je.Myslel jsem že je to kouř,ale všechny bloky byly odstavené,takže to kouř být nemohl. Bylo mi trapné hlásit to na centrálu,mysleli by si že sem blázen,tak jsem zavolal kolegovy z jedné z vrátnic který věří na ufo. Potvrdil mi že to taky vidí. V určité výšce nad komínem(komín má výšku cca280M) se vznášelo po tmě něco trojúhelníkového tvaru.Stálo to na místě dobře 5minut,už jsme se s kolegou začínali domnívat že je to mrak. Ale potom to ještě o kousek stouplo,na mžik se rozsvítila dvakrát za sebou červená světla,a velkou rychlostí to odletělo pryč. I dnesykdyž si na to vzpomenu,mi projede mráz po zádech.

   2. Tak od včerejší noci věřím že tady jsou bud to ufoni nebo že vlády mají tajné projekty o kterých nic nevíme… Tri jasná světla jako hvězdy se pohybovala opravdu zajímavým způsobem ve tvaru trojuhelniku než se zastavila a jeden z bodu po kratke době odletěl pryč takřka neuvěřitelnou rychlostí kterou nemá šanci dosáhnou ani stíhací letoun. A to nebyl jediný zážitek který se ten den stal a který nedokážu vysvětlit. Při návratu z chaty kolem 2 hodiny ranní mi z ničeho nic vyplivlo auto jako by dostalo zasah EMP a pak zase naskocilo ikdyž už to vypadalo že chcipne uplne par vteřin potom mě a moji přítelkini začala tlačit hlava na zadní straně u páteře a měli jsme pocit jako by jsme bili zdrogovaní a chvílemi jako by jsme snad nebili ani v autě nemluvě o strašně nepříjemném pocitu který nedokážeme ani popsat že někdo sedí za náma ač mi mrazilo v zádech a nechtěl jsem se ani ohlédnout.
    Má někdo podobnou zkušenost ?

    1. Ještě dodám že po té co k nám nad chatu přiletěla ty světla a jedno se odpojilo a odletělo pryč přišla obrovská bouřka a jako by narážela do nějaké bariéry která ji tlačila z5 a odklonila ji od nás tenhle jev jsme pozorovali asi hodinu a pul a celou tu dobu bylo absolutní bezvětří ptáci mlčeli a hmyz nelétal seděl na místě a mohli jste si i pohladit mouchu nemluvě o našem psovi který z ničeho nic koukal dozemě jako by byl zdrogovaný a utíkal od nas za boudu do tmy se schovávat.

     1. Jsem moc ráda, že jsem našla váš komentář. Moje okolí se mi směje, že mám halucinace.
      Přesně o půlnoci z 27.6. na 28.6. 16 jsem nemohla spat. Vylezla jsem na balkón na JV a pozorovala jsem hvězdy. Když vtom jsem si všimla dvou konstatně pohybujících se světel. Nebyl to trojúhelník, ale dvě světla. Zprvu jsem si myslela, že je to letadlo, jsme blízko Ruzyně, ale kde byla ostatní světla? Při bližším pozorování jsem shledala, že hvězdy nejsou zakryte, jakoby mezi těmi světly nebylo nic, hvězdy jsem viděla mezi těmi světly úplně jasne.
      Kdyby to bylo letadlo, bylo by velmi nízko, ale neslyšela jsem ani žádný zvuk.
      Pohybovala se zcela plynule od V k Z. Proto jsem přeběhla do jiné místnosti na Z, ale obvyklý manévr na přistání letadel se nekonal. Světla se pohybovala naprosto plynule, až zmizela za západním obzorem.
      Jako kdyby letěl průhledný doutník s jedním světlem vpředu a druhým vzadu…
      Frida

    2. Moje mamka mi vyprávěla, že když před lety šla z práce, všimla si nad sebou tří letících světel zároveň s ní ve výšce zhruba 20m. Tři světla obyčejné oranžové a zelené barvy tvořily trojúhelník. Úkaz byl jakoby zahalen v jemném oparu, kde se nepatrně rýsovala nějaká konstrukce objektu, který nevydával žádny zvuk, jen plul po obloze tiše s ní. Mamka zabočila uličkou směrem k domu, a když to úkaz spatřil, přestal plout rovně, chvilku se zastavil a zabočil tak jako ona. Když už mamka došla k brance od zahrady, tak se zastavila a světlo udělalo to samé. Chvíli se tak na sebe dívali až mamka dostala strach a šla raději dovnitř…Od té doby už nic podobného neviděla.

    3. každý den kolem 21:30 vždy tři objekty. Každý den jiný útvar zajímavé je že nelítají jen se vznaší a zhruba po hodině ustupují. Včera 27.8.2016 byly sestaveny do jakoby trouhelníku a spodní objekt občas problikl červeně..

    4. od roku 2009 mam za sebou stovky pozorovani ruznych lodi svetel zhasinajicich mizejicich v care svetla nektera tak blizko ze clovek vydi detailne realny cerny existujici objekt 100 metru ode mne a mich pratel v care svetla behem mrknuti oka z klidove pozice . doutnikove lode stihacka pronasledujici svetlo plujici po obloze snazic se blikat pristavacimi svetly na objekt ktery posleze zhasne pritom je to vzdy nejjasnejsi objekt pulzovani svetla doutnikova lodd z ponure osvetlenymi okny preleti celi obzor behem dvou vterin tohle je jen okraj toho co vim je zvlastni kdyz jste tem bytostem zvari v tvar mate pocit ze se zblaznite jenom z toho pocitu ale oni vas ovladaji a ukazou vam co chteji abyste vedeli slysel nekdo tady jejich hlas ktery je hluboky a mluvil na mne jenom jeden a to nebylo kdyz me vedome sebrali na muj popud protoze jsem chtel odpovedi krome me a mich pratel kteri me drzi pri vedomi ze nejsem blazen protoze tech lidi je docela dost nekteri uz se mnou nemluvi nebyl bych spis blazen kdybych to popiral?. na duchy neverim ale oni tady jsou a ja potreboval prave rict na co myslim posledni dobou porad tak mi odpustte carky hacky dekuji

    5. Tohle je zase případ, který se stal nedaleko malé vesnice Oselce. V té době jsem tam byl další den po té co bylo UFO pozorováno a do teď mám vyvolané fotky ohořelých pařezů. Je to případ, kde spoustu lidí pozorovali řadu světel ve tvaru trojúhelníku. V té době bylo strašně moc otázek ale nikde žádná odpověď. Lidi to po čase přestali řešit. Zkoumali to ufologové kteří zde naměřili zvýšené hodnoty gama záření. Dokonce to poblíž, léta před tím vidělo několik dalších lidí. Zde máte odkaz kde je všechno detailňěji popsané..
     http://www.kpufo.cz/wpj/osel.htm

    6. Hana Ryšánková

     Podobně jako Andreina máma.V lednu 2013 jsem se vracela kolem sedmé domů. Nad špitálem
     jsem zahlédla dvě barevná světla pohybující se směrem k městu, napadlo mě, že je to
     helikoptéra. Náhle se to otočilo. Ted‘ to letělo přímo nade mnou, docela nízko nad
     korunami stromů, typická delta ohraničená zelenými a červenými světly na obvodu výse- če, oranžovými světly na osách, směřujících do středu formace. Žádný zvuk. Pro změnu
     mě napadlo vánoční rogalo… Ocitlo se opět po mé levé ruce nade mnou. Zůstala jsem
     stát. Obrátila jsem se k tomu čelem. Zastavilo se to taky. Jasná komunikace!!!
     Ještě pořád jsem si myslela, že je to rogalo… Snad patnáct vtěřin jsme na sebe kou-
     kali. Pak to začalo pomalu klesat někam k heliportu nemocnice.

    7. V noci na čarodějnice, tedy z posledního dubna na prvního května, jsem při pozorování hvězd viděl na obloze v hodně velké výšce tři blikající světélka rozmístěná do tvaru trojúhelníku, která se pohybovala velmi pomalu jako by kroužila v určité oblasti, chvílemi byla na jednom místě, a pak se velmi rychle ztratila.. vím že přitom jak jsem se díval na nebe a pozoroval co to je, se zadívali na nebe i ženské co byly taky u ohně, protože je zajímalo na co tak civím, a potom co jsem jim řekl že vidím něco jako by nás to sledovalo a nevím oč jde, mi daly za pravdu že opravdu něco zvláštního na nebi vidět je, a že to třeba je ufo, ale měli z toho legraci, přesně si rok nevybavuji, ale určitě to bylo před rokem 2010. Bylo to nad obcí na Vysočině.

    8. S ohledem na velikost a intenzitu může být zcela nesrovnatelné, ale pokud vyjdu z popisu…

     Datum, trojúhelníkový tvar, letové manévry neodpovídající „běžnému“ letadlu , ne zcela plynulý let, schopnost viset a pohybování se trhavými poskoky, by odpovídaly RC modelu EPP samokřídla. Při protivětru prakticky visí ve vzduchu a protože jde o velmi lehký stroj s velkou nosnou plochou a někdy i značným motorickým výkonem, jeho pohyby nejsou „plynulé“ a obvyklé. Se správným elektromotorem a vhodnou vrtulí není na několik desítek metrů slyšet a za zvláště pak při zhoršeném osvětlení může být těžké určit zda jde o větší objekt daleko, nebo menší blízko. V noci s popisovanými záblesky by mohlo jít o LED osvětlení a více či méně amatérské pokusy s nočním lézáním. Protože let RC modelu v těchto podmínkách je zakázaný, nikdo se k tomu logicky nebude hlásit…

     https://www.peckamodel.cz/rc-delty-samokridla
     https://rckane.cz/nahradni-dily-letadla-rckane/96854-osvetleni-pro-nocni-letani-sedeho-letadla.html

     1. Vyrábějí se takové ve velikosti min. 5-10 metrů? Dokáží „viset“ ve vzduchu prakticky na jednom místě po 15-30 minut? Protože pokud odpověď není přesvědčivě kladná (a já předpokládám, že ne), můžete na Vaše „RC vysvětlení“ v klidu zapomenout. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*