Setkání ve vzduchu

Většina neidentifikovaných objektů je pozorována a ohlášena pozorovateli na zemi. Občas se ale stane, že UFO potkávají i lidé, kteří se momentálně pohybují ve vzduchu. V takovém případě je to opravdu setkání „tváří v tvář“. Co si máme myslet o setkání zkušeného pilota padákového kluzáku s čímsi, co opravdu nepřipomíná žádnou známou vojenskou ani komerční leteckou techniku?

„Jsem pilot padákového kluzáku a toho dne jsme létali nad Velkým Javorníkem v Beskydech. Letěl jsem vlevo asi 1 km od místa startu, který se nachází pod horskou chatou na samotném vrchu kopce. Toho dne se vítr stáčel ze severovýchodu na severozápad. Výšku jsem měl tak 600 m nad přistávací plochou, která byla vlevo ode mne. Na horizontu přede mnou jsem spatřil tmavý bod, který se přibližoval. Viditelnost byla dobrá, nebe bylo bez mraků, pohled na horizont byl rozdělen spektrem barev, kde vrchní modrá přecházela v mírně šedivou, jakoby se držel v určité vrstvě smog. Za mnou cca 100 m letěl kamarád na tandemovém padáku spolu s pasažérkou. Byl asi 50 až 100 m nade mnou. Zpočátku jsem si myslel, že se jedná o malé sportovní letadlo, ale jak se ten objekt přiblížil na vzdálenost, kdy bylo možné rozeznat tvar, všiml jsem si, že nemá křídla a že je diskovitého šestiúhelníkového tvaru. Vrchní a spodní díl tvořily taktéž šestiúhelníkové kontury, (připadalo mi to jako medové plásty)jejichž střed byl jakoby ze zrcadel nebo vysoce leštěného kovu, který odrážel barvu nebe kolem, což dokonale kamuflovalo celkový tvar, neboť mi připadalo, že se dívám skrze ten objekt. Jednu chvíli mi to připadalo, jakoby po obloze letěla síť. Střed byl ohraničen konturou dvou tmavých pruhů, které ohraničovaly okraje šestiúhelníkového disku, mezi nimiž byla bílá plocha.
Objekt letěl přímočaře beze změn rychlosti a dráhy letu a bylo jej slyšet jen v určitém úhlu průletu vpravo ode mne, kdy vydával zvuk, jako by plápolal proužek papíru v silném větru. Tento zvuk přešel (na moment) až v krátkou rezonanci okolního vzduchu. Objekt nezanechával žádnou stopu a nebyly vidět žádné trysky motory či pohony, které by jej měly unášet a popohánět. Vzhledem k tomu, že objekt letěl vpravo ode mne a výše než jsem byl já, nebyl jsem schopen porovnat jej s ničím, co by mi umožnilo určit jeho velikost a vzdálenost. Po celou dobu jsem se snažil nespustit z objektu oči, neboť jsem se bál, že jej již na obloze nenajdu. Pouze když byl objekt ve směru startoviště jsem na moment odklonil zrak, abych se přesvědčil, jestli ten objekt může ještě někdo pozorovat, ale v blízkosti směru letu v tu chvíli nikdo neletěl. Doufal jsem, že alespoň ten kamarád s pasažérkou na základě toho zvuku vypozorovali letící objekt a že mi budou schopni potvrdit, co jsem viděl. Po přistání jsem se ho zeptal, jestli viděl, co na obloze letělo a on mi pouze odpověděl, že ne, ale že s tím rojem včel by se nechtěl setkat. Pasažérka ten zvuk rovněž slyšela, ale nikde nic neviděla. Oba mi pak potvrdili, že cítili, jak vzduch kolem nich rezonoval. S tím, co jsem na obloze toho dne spatřil, jsem se svěřil pouze nejbližším z rodiny a nejlepším přátelům. Připadalo mi to až příliš neskutečné, než aby mi to někdo uvěřil. Ten den jsem sledoval zprávy a procházel internet, jestli se někde neobjeví obdobná zpráva, ale na nic jsem nenarazil.“

„Posílám tedy tužkou nakreslený tvar, přesně tak, jak jsem se ho snažil vrýt do paměti. Ten popis, který vám přikládám je stručný. Nedokázal jsem zcela přesně určit, k čemu jej přirovnat, nebo jak jej popsat. V jednu chvíli jsem měl dojem, že jsou ty šestiúhelníkové plochy – lesklé zrcadlové plochy s odrazem okolního modrého nebe a vzápětí na to jsem měl pocit, jako bych se díval skrze ně. Byly vidět pouze černé kontury šestiúhelníků, jako by to byla síť. Ta bílá výplň a černé kontury toho lemování disku byly zřetelné. Objekt ani nestoupal, ani neklesal, letěl přímočaře a stále stejnou rychlostí. Rychlost lze těžko odhadnout, rozhodně nebyla nadzvuková. Taky se netočil kolem osy a ani neměnil tvar. S tím časem…, nedokáži už přesně určit hodinu, vím že to bylo odpoledne, časově bych to omezil tak mezi třetí až šestou hodinou. Je to už dost dávno a já jsem si tenkrát snažil zapamatovat co nejvíce detaily toho objektu a taky datum. Mrzelo mě, že jsem neměl u sebe nic, čím bych to zaznamenal. Občas jsem si na přilbu umísťoval kameru, ale tenkrát jsem si ji nevzal a vzpomínám si, že mě to v tu chvíli dost mrzelo.“


„Posílám mapu, na které je vyznačeno místo startu (A), místo ve kterém jsem se nacházel v době spatření neznámého objektu (B) a směr letu toho objektu (C). V roce 2010 jsem narazil na časopis ABC na jehož čelní straně je vyobrazena bojová technika (tanky budoucnosti), které mi připomínají povrch (kamufláž) pozorovaného objektu.“

„Mnohokrát jsem přemýšlel, jestli to nemohl být nějaký průzkumný prostředek testovaný armádou. Vím, že ten rok bylo dost mezinárodních cvičení armády a to i leteckých sil. Ale, dle mého úsudku, to nemělo nic společného s pozemským tvarem, který by byl schopen letu při běžně užívaných pohonech. Leda že by byl už vivinut nějaký antigravitační pohon. Taky si vzpomínám, že ten rok spadla nějaká kosmická sonda a můj otec, který ještě žil a v tyto jevy nevěřil, mi říkal, že jsem určitě viděl letět tu sondu. Jenže, to co tenkrát ukazovali v televizi (zabořené v zemi) nebylo to, co jsem viděl a taky to nějak časově nevycházelo. Už si to taky přesně nepamatuji. Snad Vám to pomůže ucelit představu jevu, který jsem spatřil a možná i jej objasnit.“

V projektu Záře si také lámeme hlavy, ale zatím jsme nepřišli na nic, co by jenom vzdáleně připomínalo tento podivný objekt. Evidentně jde o nějakou techniku, uměle vytvořený předmět. Možnost, že by mohlo jít o jakýkoliv přírodní jev lze prakticky vyloučit. Objekt pozoroval naprosto střízlivě uvažující zdravý člověk, u něhož můžeme předpokládat, že dokáže rozeznat známou leteckou techniku. Jeho popis je velmi podrobný a detailní. Na druhou stranu – je obrovská smůla, že jej pozoroval jen jeden člověk. Také proto jsme se rozhodli tento případ zveřejnit ještě před jeho uzavřením.

Nenajde se někdo, kdo se v uvedenou dobu (16.8.2005 mezi 12:00 a 18:00 hodinou) nacházel v blízkosti pozorování (Velký a Malý Javorník, Beskydy)? Každá informace může vhodně doplnit naší mozaiku znalostí.

11 komentářů na “Setkání ve vzduchu”

 1. Velmi zajímavé. Bydlím asi 2 km od místa, kde byl objekt viděn. Škoda, že pán neměl kameru. Každopádně budu chodit s otevřenýma očima a hlavou vzhůru.

 2. Dle popisu je pravděpodobné, že ten objekt nebyl ze země viditelný. Byl zřejmě viditelný jen pod určitým úhlem, ve kterém se zrovna nacházel pilot padákového kluzáku.

 3. Dobrý den, náhodou jsem našla Váš článek a ráda bych se s Vámi podělila o zážitek, který jsme zaznamenali s manželem oba na vlastní oči. Ozvěte se mi prosím, na mojí mailovou adresu, kde můžeme vše probrat. Pátrala jsem také, ale nic jsem nezjistila. Pro nás to je velmi silný zážitek a ráda bych doplnila ještě pár informací. S pozdravem J.

  1. Dobrý den paní Jarko. Až teprve nyní jsem zjistil, že jste mě vyzvala ke spolupráci při pozorování neidentifikovaného letícího objektu, který jsem popsal a zaslal do Projektu záře a je uveden pod názvem „Setkání ve vzduchu“.
   Proto Vám píši a jsem rád, že jste se ozvala a máte zájem konfrontovat Váš zážitek s mým. Jsem ochotný spolupracovat a poskytnout Vám veškeré své poznatky a informace. Můj e-mail je romanzela@seznam.cz. Ozvěte se prosím. S pozdravem Roman Zela

 4. Ahoj pilote,
  Myslím, že Jarda má pravdu. Setkal jsem se s podobným jevem a také ho už zaslal do projektu záře. Tvar tělesa jiný, pohyb jiný, ale co se týče toho jak popisuješ ty textury, průhlednost, tak vidím , že to má hodně společného s naším pozorováním. Sledovali jsme válcový zašpičatělý objekt také v odpoledním slunci. Dalo by se říct, že jsme z něho viděli obrys, na části texturu a hlavně lesk vypovídající o lomeném válcovém tvaru. Je milé vědět o někom kdo viděl něco podobného. Občas sleduju, jestli se objeví podobné pozorování.

 5. Som dnes objavil vasu stranku, a zacital sa. Pri tomto clanku ktory opisuje zazitok pilota paraglidoveho klzaka som si na nieco spomenul, podobne som zazil aj ja na paraglidovom klzaku v roku 2008 nad zoborom. Uz nepametam presne ale viem ze bolo babie leto a stupaky nedavali viac jak 1100-1200 m.n.m . Nejak vo vyske 1000m som zrazu mal pocit ze nieco je okolo mna..dost neprijemne to bolo, ale nic som neregistroval len zrazu ako keby vedla mna preletel nejaky velky transformator…doslova to malo bzucanie ako pri trafostanici (ak to poznate tak viete ako trafa bzucia) a trvalo to 3-4 sek. a ten cas zahrnoval priblizovanie a vzdalevanie aj s doplerovym efektom.

 6. PeterSK: Díky za zajímavý příspěvek. Pokud by se vám podařilo nějak upřesnit datum té události, napište nám, třeba by se nám podařilo najít nějaké souvislosti.

 7. Nevím sice o nic více než vy ale podle mne jde o nějaký tajný vojenský drone ta kamufláž nebo co ty šestiúhelníky měli být by tomu i napovídala. Možná jde o špionážní letoun. Každopádně je to skutečně zvláštní…

 8. Takéto včeliemu plástu podobné, šesťuholníkovité ako keby kachličkové obkladačky mala aj spodná časť IAC, ktorá druhého júla roku 1947 havarovala neďaleko od mesta Roswell a obce Corona v Novom Mexiku v USA. Na tomto obrázku sa to dá pekne jasne vidieť: http://projectavalon.net/Roswell_craft_and_crash_site_lg.jpg. Na obrázku je nakreslená pravdepodobne skutočná podoba a tvar tej mimozemskej kozmickej lode IAC, ktorá tam vtedy havarovala. Tie tanky budúcnosti z časopisu abc z roku 2010 už nie sú tanky budúcnosti, lebo sa za tých pár rokov už stali tankami prítomnej súčasnosti. Spoločnosť BAE Systems (http://cs.wikipedia.org/wiki/BAE_Systems) totiž na vonjenskom trhu už istú dobu ponúka takéto jedinečné maskovacie zariadenie s názvom „Adaptiv“ pre neviditeľnosť v infračervenom spektre tepelného žiarenia: http://www.youtube.com/watch?v=m128enq88yk. Tie jednotlivé šesťuholníkovité panely dokážu meniť teplotu, niektoré sa ochladia, iné sa zase zohrejú a to takým spôsobom, aby to ako celok vytváralo nejaký obrazec alebo maskovací vzor. V infračervenom spektre sa z tanka môže stať napríklad bežný automobil alebo aj niečo iné. Celé je to ovládané počítačom a dajú sa vybrať ľubovolné maskovacie vzory. Na tejto ich domovskej webovej stránke sú o tom detailnejšie informácie: http://www.baesystems.com/magazine/BAES_019786/adaptiv–a-cloak-of-invisibility. Ďalšie video: http://www.youtube.com/watch?v=jdHEcomIj-E. Maskovanie Adaptiv od spoločnosti BAE Systems sa dá aplikovať nie len na tanky ale aj na vojenské lode (http://www.baesystems.com/cs/groups/public/documents/digitalmedia/mdaw/mdm4/~edisp/baes_019597.jpg), vrtuľníky (http://www.baesystems.com/cs/groups/public/documents/digitalmedia/mdaw/mdm3/~edisp/baes_019599.jpg) a tak podobne. Je pravdepodobné, že s použitím spätného reverzibilného inžinierstva bola okrem iného aj táto maskovacia technika s názvom „Adaptiv“ odpozorovaná, okopírovaná alebo ľudovo povedané, či napísané, „odkukaná“ od IAC, ktorá v júli roku 1947 havarovala pri dedine Corona, neďaleko od mesta Roswell v štáte Nové Mexiko. Hore popísaný a svedkom aj nakreslený objekt neznámeho pôvodu, pravdepodobne používal takúto podobnú ale aj zjavne dokonalejšiu maskovaciu technológiu takmer úplne neviditeľnej priesvitnosti. Ten objekt mal tie rady šesťuholníkov rozdelené na dve časti. Jedna časť bola na objekte lokalizovaná v dolnej časti a druhá, asi identická, bola na hornej časti neznámeho objektu. Tie jednotlivé šesťuholníky boli pravdepodobne opatrené aj kamerami, ktoré snímali okolie, ktoré sa premietalo na kachličkách z druhej strany oproti a to mohlo spôsobiť tú ilúziu priesvitnosti, že to vyzeralo ako priesvitný košík. To, čo tie horné rady šesťuholníkov zaznamenávali zabudovanými kamerami, sa premietalo na spodnej časti tých šesťuholníkov a to isté naopak, čo sa kamerami zaznamenávalo na spodku, sa premiatelo hore. Takže tie jednotlivé šesťuholníky boli asi niečo ako monitory a zároveň aj kamery naraz v jednom. Svedok tvrdí, že „jejichž střed byl jakoby ze zrcadel“. Možno práve tie neičo ako zrkadlá boli tie kamerovo filmujúce „vidiace“ monitory. Už aj súčasné pozemské dotykové displeje ako napríklad Samsung SUR40 Surface Table do určitej miery zo spodu ako keby „videli“, ako sa do nich ťuká prstami a všeličo sa na nich dáva, že fungujú tak trochu aj ako kamery. Niekto iný nás ale pravdepodobne technologicky o trochu predbehol, lebo ten niekto to má, ako vidieť, vyvinutejšie na dokonalejšej technickej úrovni. Ako vidím, tak aj iný sa v komentároch podľa môjho názoru správne vyjadrili, že to bolo pravdepodobne akési maskovacie zariadenie na priesvitnú neviditeľnosť.

 9. Petr Klimíček

  Dobrý den!Náhodou jsem narazil na tuto diskusi. Já jsem ten vzpomínaný kamarád na tandemovém kluzáku a přes to,že je to už draně let.A datum si již samozřejmě nepamatuji.Mohu přidat svou zkušenost.Ano dobře si vzpomínám na rychlé překotné přistávání s pasantem kvůli bzukotu,který připomínal roj rozzuřených včel.Ještě jsem řekl,že to musel být obrovský roj vzhledem k intenzitě zvuku.A ten by asi nebyla sranda ve vzduchu potkat.Zvuk trafačky také znám,ale na to,aby vydaly tak intenzivní zvuk to by jich musel být větší počet.Přiznám se,že jsem měl pocit úzkosti,který jsem samozřejmě připisoval nebezpečí roje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*