Opravdu jsme na konci cesty?

K napsání této úvahy mě přiměl článek na webu našich kolegů Hledání „pokroku“ v ufologii – jsme na konci cesty? Opravdu se blíží „konec ufologie“? Nesplnila ufologie naše očekávání? A proč je o záhady a hledání jejich vysvětlení stále menší zájem? Co způsobilo tak velký odklon od seriózního zkoumání záhad ke spikleneckým teoriím, hledáním konspirace a víře v evidentní nesmysly?

Prý ufologie zklamala. Žádné senzační odhalení se nekoná. Při poctivém pohledu se nepodařilo prokázat ani jeden případ, který by dokazoval mimozemský původ UFO. Většinu ohlášených pozorování UFO lze při pečlivém posouzení objasnit, tedy pokud je dostatek informací. Letmý pohled do statistiky našeho projektu nám to potvrdí:

Neobjasněno zůstává 5,7 % případů. Pokud pomineme nedostatečně zdokumentované případy, bude toto procento ještě mnohem menší. Zbývající objasněné případy připadají na vrub známých věcí:

 • Celkem identifikováno …………1569 případů
 • Lampiony štěstí…………………..605
 • Letadla ……………………………118
 • Reklamní světla (diskotéky)…….106
 • Meteory, bolidy …………………..105
 • Jasné hvězdy a planety ……….. 69
 • Hmyz před objektivem ………….49
 • Kosmická technika na obloze ….45

Přitom projekt Záře funguje 25 let a když se nyní kritickým pohledem díváme na některé případy, označené jako neidentifikovatelné, dnes bychom je možná hodnotili jinak. Zároveň si uvědomujeme, že vzdušný prostor nad naší zemí je dnes monitorován podstatně dokonalejší vojenskou, ale i civilní technikou.

A jaká je situace u dalších zkoumaných záhad? Tajemný a hrozivý jev, nazývaný spontánní uhoření osob bude v blízké budoucnosti zcela objasněn. Bylo provedeno několik experimentů a připravujeme poslední potvrzující pokus – tento fenomén skutečně způsobuje tzv. knotové hoření. Tedy zde míra neobjasněného klesne na nulu.

A co kruhy v obilí, tedy agrosymboly? Že jste už dlouho u nás žádný neviděli? Letos nebyl v ČR ani jeden. Vloni také ne. Několik předchozích let bylo ve znamení tak zjevných padělků, že se za nimi už řada badatelů ani nevypravila. Kam zmizely? Potvrzuje to zjevný fakt, že minimálně většina agrosymbolů byla padělky. Samotný jev, pokud existuje, je velmi, velmi vzácný a těžko podchytitelný.

Jak to tedy je? Opravdu záhad ubývá? Je pravda, že ufologie nesplnila očekávání a mimozemšťané se nekonají?

Domnívám se, že nikoliv. Jenom se špatně ptáme. Je to bohužel vžitá představa, že UFO jsou buď mimozemšťané nebo humbuk. Jenomže hypotéz k vysvětlení UFO je mnohem více, než ti zprofanovaní mimozemšťané.  A stejně jako nemůžeme mimozemšťany v UFO dokázat, nemůžeme je ani jednoznačně vyloučit. Jistě, nešlo by o mechanistickou představu bytostí, sedících v létajících talířích, občas zalétnuvších k naší planetě. Ale UFO jako skryté mimozemské projevy ve 3. variantě mimozemské hypotézy, jako občasné záblesky v rákosí?

Velký problém záhadologie je ale v dnešním digitálním věku. Sledujeme, že mnoho lidí už není schopno vnímat jen trochu delší souvislý text.  Kdepak probírat se složitým vyšetřováním jednotlivých záhad. Místo toho je mnohem jednodušší „dělat ufologii“ komentáři pod zkomprimovanými, nevěrohodnými filmy na YouTube a bez znalosti skutečné místní situace vyslovovat zasvěcené komentáře. Ale to je ještě ta lepší varianta. Ještě snadnější je si myslet, že nám všichni lžou, že vládní špičky utajují mimozemšťany, volnou energii a cesty k Marsu. Konspirace nenutí lidi přemýšlet a nabízí jim snadné vysvětlení proč svět není takový, jako by chtěli mít.  Navíc konspirační teorie jsou nástrojem používaným v rámci informační války, jehož cílem je prohlubovat nedůvěru lidí ve společenský systém v kterém žijí.

Záhadologie žije a bude žít, je jenom poněkud obtížnější než se zdálo, pokud jí chceme dělat poctivě. Musíme si jen uvědomit, že mnohé záhadné jevy nemají vysvětlení právě proto, že jsou vzácné, dochází k nim jenom občas, podle nám neznámých pravidel a nelze je opakovat.

 

 

 

 

 

 

 

 12 komentářů k článku Opravdu jsme na konci cesty?

 1. Helena napsal:

  Ufologie samozřejmě není věda. Ale je nepochybné, že zájem o nevysvětlené jevy přetrvá a zájemci o ně budou vždycky. Ten dojem úpadku zájmu určitě souvisí s mnoha jinými současnými událostmi a s nečekaným (často) společenským vývojem, který nás pokaždé znovu zaskočí. Kdo by myslel na UFO, když hrozí bezprostřední ohrožení – nebo aspoň vzrůstá psychóza živená ze všech stran.
  Po letech minimálních informací jsme se poněkud přejedli…
  A pak je tady – čas! Ufouni se neukáží každý den (smajlík). Jim je to fuk kdy.

  Ale vážně. Ani jsme si nevšimli, že se díky ufologii a úspěchům ve výzkumu vesmíru stala jedna hodně důležitá věc: ještě před takovými dvaceti lety se zdálo být mepřijatelné sžít se s myšlenkou, že ve vesmíru je OPRAVDU mnoho mnoho planet podobných Zemi a představa setkání znejisťovala a vyvolávala paniku z představy totální ztráty toho nejjistěšího – našeho jedinečného pobytu zde. Také já jsem se ptala: Už vyroste generace, pro kterou bude fakt
  mimozemského života samozřejmostí?
  Myslím, že ta generce už je tady a ani ji to nebolí.
  A čí je to zásluha? Vědců, stejně jako ufologů a především autorů scifi.
  Neříká se tomu posun v myšlení?
  A to je přece mnoho!

  • Také děkuji za moc hezký komentář Heleny. A za to pozitivní myšlení.
   Já jsem si v poslední době mnohokrát říkal, co by se stalo, kdyby nás jednou opravdu mimozemšťané navštívili. V mém mládí (to už je opravdu dávno) by to byla tak obrovská událost, že by se snad začal psát nový letopočet. Tedy, aspoň jsme si to mysleli. Kdyby k tomu došlo dneska, chvilku by to zajímalo bulvární média a pak… no vždyť rohlík levnější nebude, že.
   Takže dík za tu myšlenku, že je tu ta generace, pro kterou už to bude samozřejmostí :-)

 2. Karel napsal:

  Dobrý článek a zajímavé závěry od Heleny.
  Díky za obojí a zdravím.

 3. Helena napsal:

  Já děkuji vám za reakci. Pamatuji si (kupodivu) totiž na svoje obavy, co by, kdyby. A na zděšení kolegů v práci, kteří si tvrdě odmítali připouštět podobné myšlenky. Jako kdyby ale probíhala dlouhodobá příprava – šoku už dnes nevěřím.

  Vždyť jenom: jasné fotografie z Marsu, ze vzdálených měsíců – přesně, jak píše pan Šiška: koho to zajímá… Jedna zpráva z mnoha, a hurá na Výměnu manželek.
  /Ale to my ne! Že? (Smajlík)./

  Ve hrách malých dětí (i v pohádkách, filmech) už záležitosti spjaté s kosmonautikou a mimozemšťany jsou běžné! Navázání na někdejší mytologii?

 4. Kybernaut napsal:

  A čo keď tvorcovia tých javov znížili svoju produkciu v štýle „ticho pred búrkou“?

 5. Tomáš napsal:

  Potom, už stačí jen čekat až bouřka „zaúřaduje“ a všechno bude odhaleno :)
  Nebo nedej Bože, zapomenuto..navždy.

 6. Cechra napsal:

  Mimozemšťany, zemsťany budoucnosti a podzemšťany nikdy nebudeme schopni vysvětlit je to vyšší forma inteligence a proto ji my nemůžeme pochopit jsou vždy o několik kroku před námi, schovavaji se,
  a jejich technologie jsou na takové, že je ani armádní systémy neodhalí, jsou dle meho spatřitelní pouze pokud se jejich technologie porouchaji a podobu opravy což se stává zřídkakdy a na kratkou dobu a i zde maji nad nama naskok diky inteligenci. Je to jako např. červená krvinka (člověk) která plní svou přiřazenou funkci přenos kyslíku (lidské aktivity) a ani nechape svuj vyznam a pritom je dulezita pro chod celeku (vesmír či jiné vyšší formy), nikdy nepozna sveho hostitele – člověka, i kdyby se o to snažila sebevíce není na to konstrukčně připravená a má své hranice. Stejně tak jako celý vesmír může být živý organismus, kterému my neporozumíme.

 7. Alena napsal:

  Mimoni tu jsou stále, jen jim lidi už nevěnují tolik pozornosti. Vysedávání venku a zírání na oblohu a sledování, zda kolem něco náhodou nepoletí, je dost nudné. A venku je většinou v noci zima.
  Já jsem přešla od toho vysedávání venku k pohodlnější verzi a sleduji výskyt mimoňů na internetu, přímo na webkamerách z orbitální stanice ISS, nejlépe na webkameře Roscosmosu.

  Občas to bývá velmi zajímavé…

 8. Helena napsal:

  Hodně zajímavých příspěvků na podobná témata, s kritickým pohledem profesionálního fyzika, přináší např. tento blog:
  http://www.neviditelnycert.cz/blog/popularne-naucny-koutek/2454-neznamy-vesmir.html

  To Cechra: je prokázáno matematicky (!), že člověk je ve středu všeho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*