Kruhy na obloze

Někdy lze na obloze spatřit nejenom neidentifikované létající objekty, tedy UFO, ale i podivné jevy. Jedním z takovýchto anomálních a méně častých jevů jsou zvláštní kruhové díry v oblačnosti. Ne, nemá to nic společného s kruhy v obilí, ani s činností legendárního HAARPu. Je to vzácný meteorologický jev nazývaný „punch hole“ nebo „canal clouds„.

 

Někdy to vypadá opravdu velmi tajemně. Jedná se o vždy pravidelný a stabilní útvar, kruhovou díru v oblačnosti. Někdy se v prostředku tohoto útvaru vytvoří úzký svislý závoj, tvořený padajícími sněhovými vločkami, které se pomalu snáší dolů. Když se k tomu přidá vhodné osvětlení sluncem, může někdy vzniknout scéna, jako vystřižená z nějakého hororu.

Na konci loňského roku se objevila dvě svědectví o tomto zvláštním jevu v jižních Čechách. Vzhledem ke stejné době a blízkosti obou pozorování, lze usoudit, že šlo o tentýž jev pozorovaný z různých míst různými pozorovateli.

Datum: 8.12.2016
Čas: 9:55 – 11:30 SEČ
Lokalita: Stádlec, okr. Tábor
Směr pozorování: jih

 

 

 

 

 

 

 

 

Datum: 8.12.2016
Čas: 10:00 – 12:00 SEČ
Lokalita: Příbraz, okr. Jindřichův Hradec
Směr: severozápad

 

 

 

 

 

 

 

Tento velmi zajímavý a nepříliš častý meteorologický jev vzniká v některých typech mraků altocumulus nebo cirrocumulus ve výškách  5000 až 6000 metrů ze silně podchlazených kapiček vody. Tyto kapičky v jednom místě začnou mrznout a vytváří se z nich sněhové vločky, které padají dolů. V oblačnosti se vytvoří kruhová nebo oválná díra, připomínající jakýsi tunel. Tento zvláštní útvar vydrží někdy až 4 hodiny, než se postupně rozpadne.

Složená mapka obou pozorování.

 

 

 

 

 

 

Z uvedených dat vyplývá, že se tento zajímavý úkaz vytvořil někde v okolí Bechyně.

1 thought on “Kruhy na obloze”

  1. Sleduji oblohu od dětství a nikdy jsem tento jev neviděl. Až posledních cca 10 let… Může za to třeba změna klimatu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*