Aktuality 6. až 8. týdne

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 
 
 
 
 
 

Zajímavosti na webu:

Moře vyplavilo neznámého obřího tvora s bílými vlasy. Na pláž Cagdainao filipínského ostrova Dinagat přineslo moře obří zdechlinu. Šest metrů dlouhé a dva metry široké tělo zakryté bílými „vlasy“ ihned spustilo smršť bizarních spekulací.

Mimořádně chladný červený trpaslík a sedm jeho planet. stronomové objevili soustavu se sedmi planetami ležící jen 40 světelných let od Slunce. S využitím kosmických i pozemních přístrojů, včetně dalekohledu ESO/VLT, se vědcům podařilo pozorovat přechody planet přes disk mateřské hvězdy, kterou je mimořádně chladný červený trpaslík s katalogovým označením TRAPPIST-1. Tři z těchto planet navíc leží v takzvané obyvatelné zóně.

V atmosféře exoplanety 51 Peg b nalezena voda. Astronomové detekovali přítomnost molekul vody v atmosféře blízké exoplanety typu horkého Jupitera, známé jako 51 Pegasi b (zkráceně 51 Peg b).

Jak je to s lednovou detekcí jódu 131? V nedávné době se po internetu začala šířit informace, že detekční stanice v celé Evropě zaznamenaly v atmosféře stopy jódu 131. Poločas rozpadu tohoto radionuklid je zhruba 8 dní, takže je jasné, že jde o umělý radionuklid a musel se dostat do ovzduší nedávno. To na internetu vyvolalo celou řadu fám a spekulací. Podívejme se, co o dané události reálně víme a co to znamená.

Teleskop Horizontu událostí se chystá na černou díru. V radioastronomii se schyluje k přelomovému pozorování černé díry. Podaří se virtuálnímu Teleskopu Horizontu událostí pozorovat to, co jsme ještě nikdy neviděli?

Exotický kov pohrdá zákony: vede elektřinu, ale teplo ne. Kovový oxid vanadičitý potvrdil pověst velmi výjimečného materiálu. Mohla by z toho být spousta užitečných aplikací.

Zhroucení civilizace Aztéků měla na svědomí apokalyptická epidemie paratyfu. Epidemiologickou záhadu smrtících epidemií z 16. století v Mexiku nejspíš vyřešila DNA 500 let starých bakterií. Viníkem mohly být salmonely z Evropy.

6. vesmírný týden 2017. Přehled událostí na obloze od 6. 2. do 12. 2. 2017.

7. vesmírný týden 2017. Přehled událostí na obloze od 13. 2. do 19. 2. 2017.

8. vesmírný týden 2017. Přehled událostí na obloze od 20. 2. do 26. 2. 2017.