Aktuality 6. a 7. týdne

mini

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

Aktualizováno 16.2.2013

 

Aktualita:

Zúčastnili jsme se výroční schůze Fantastic Fact Clubu v příjemném prostředí a výborné atmosféře plné tvůrčích nápadů. Schůze, která se konala v Green Clubu v Tursku u Prahy, byla doplněna zajímavými přednáškami mj. i spisovatelky a badatelky Františky Vrbenské, která se stala čestnou členkou tohoto klubu.

Nějak se nám sešlo těch událostí na obloze podivně mnoho. V pátek 2013.02.15-20:26 SEČ prolétl kolem Země asteroid. Ve stejný den ráno v Rusku u Čeljabinsku spadl bolid (2013.02.15-20:26 SEČ) – toho je plný web. A ještě těsně předtím údajně zanikala nad naším územím zásobovací kosmická loď Progres (2013.02.14-22:15 SEČ). Není to nějak příliš mnoho náhod pohromadě?

Zajímavosti na webu:

Páteční blízký průlet asteroidu v otázkách a odpovědích a další články.

Fenomén UFO. Zajímavý dokument, pokoušející se o souhrn informací ze světa i z naší země.

Vědci dosáhli teploty pod absolutní nulou. Je vůbec možné dostat se pod 0° Kelvina? není to něco jako překročit rychlost světa? Fyzikové z univerzity Ludwiga Maximiliana v Mnichově tvrdí, že to možné je a povedlo se jim to!

Procesí bolidů z 19.února 1913. Nesmírně vzácný úkaz musel být ohromující podívanou!

7. vesmírný týden. Přehled událostí na obloze od 11.2. do 17.2.

Cílené pátrání SETI v zorném poli Keplera vyšlo naprázdno. Odborníci SETI prohledali radioteleskopem Green Bank 86 nadějných hvězdných systémů, vytipovaných dalekohledem Kepler. Nezachytili nic zvláštního… Prý ale zlé jazyky říkají, že jenom civilizace padlá na hlavu zamořuje své okolí rádiovými vlnami po významnější dobu.

Přednášky:

 

6 komentářů na “Aktuality 6. a 7. týdne”

  1. Tak takhle vzrušující únorový pátek ani autoři Aktualit nečekali! Počkáme si na výsledky – v Rusku měří radiaci atd.. Protiřečí si: jednou roj, pak jedno těleso.
    A večer pokračování.

  2. „Prý ale zlé jazyky říkají, že jenom civilizace padlá na hlavu zamořuje své okolí rádiovými vlnami po významnější dobu.“
    Jako by se dalo úniku rozhlasových a především televizních signálů z planety do vesmíru uniknot dalo zabránit.
    Na zvýšení rádiového šumu kolem planety to bohatě stačí.

  3. „2013.02.14-22:15 SEČ). Není to nějak příliš mnoho náhod pohromadě?“

    Ne není – neboť to bylo jen nad malým územím a prokazatelně se jednalo o dílo člověka.
    A průlet toho velkého byl znám minimálně týden dopředu – četl jsem o tom.

  4. Náhody to ale jsou a opravdu velké: Shodou okolností tu zkřížily dráhy dva asteroidy, jeden proletěl kolem, druhý spadl u Čeljabinska. V tak krátký časový úsek to spolu se zanikajícím stupněm rakety Sojuz-Progres, který vytváří skoro stejný efekt na obloze jako padající bolid – to je hodně neobvyklé.

  5. „V tak krátký časový úsek to spolu se zanikajícím stupněm rakety Sojuz-Progres, který vytváří skoro stejný efekt na obloze jako padající bolid – to je hodně neobvyklé.“
    Prostě jen nad maým územím – ve většině světa o tom ani neví a nikdo o tom nepíše – kdyby nebyla ISS – tolik by se prostě nelétalo alespoň s lidma a tedy letů a tedy i zpětných pádů – by bylo proto podstatně méně.
    Navíc jsou Rusové levní a po ukončení provozu raketoplánů až do nedávna vozili většinu (ještě ESA měli své) a tak museli létat častěji – teď již USA mají i svoji nákladní loď.
    Ten stupeň prostě do té atmosféry jednou spadne – ponechává se svému osudu – stím že díky přibržďování zbytky atmosféry neboť je jen malé riziko, že se něco stane – prostě oni ty stupně padaj docela často – jen se v Evropě žádné rakety neodpalují a tak na to jen nejsme zvyklí.

    A o nemožnosti včas zachytit tedyo malé šutry – se toho se riózně teď napsalo dost – prostě jsou příliš malé a tmavé – tedy špatně viditelné – na to by byli třeba mnohonásobně větší prostředky.
    A tato věc není jediná přírodní katastrofa co ohrožuje lidské žiovoty a jej jí nutno zkoumat.
    Ty nebezpečné pro z globálního hlediska – od určité velikosti zmapovány budou – od 1 km výše již by měli být – do 130m se již rozhodlo o mapování.
    A u tohoto bolidu by stačila juen evakuace ohoržené oblasti – jakékolic setřelovaní by mohlo být mnohem nebepečnější a dražší než škody způsobané dopadem – jen trocha škod na budovách – hlavně na oknech.

    Kdyby se rozpadl ten bolid na oceánem – a to nejlépe Tichým oceánem – tak by se nikdo nic nejspíš nedozvěděl.

  6. Ve starých kronikách je mnoho zpráv o létajících a padajících ohnivých koulích. Jen informovanost je v dnes mnohem větší, proto ty téměř panické reakce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*