Aktuality 47.týden – konec roku

mini1-150x120Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

 

Zajímavosti na webu:

Umělá inteligence Deep Mind odezírá ze rtů lépe než profesionálové. V Googlu si pěstují umělou inteligenci, před kterou je teď lepší nemluvit.

Baterie z jaderného odpadu a diamantů vydrží 5 tisíc let. Zní to bláznivě. Ale je to úplně nový elektrický systém, který poskytuje čistou energii a zároveň rafinovaně využívá jaderný odpad. Jak se říká, dvě mouchy jednou ranou.

Kontroverzní EM pohon: názor experta na pokročilé pohonné systémy. Jak velké šance dává EM pohonu Brice Cassenti z Univerzity v Connecticutu?

Na obzoru jsou ohebné nanogenerátory energie z lidského pohybu. Nový nanogenerátor FENG je tenký jako papír, stejně jako papír ohebný a biokompatibilní a skoro jako papír je i levný.

Experiment ALPHA pozoroval první optické spektrum antihmoty. Fyzici v CERNu si nadělili pod stromeček historicky první spektrum antivodíku. Je prý zcela shodné se spektrem vodíku, což potvrzuje platnost Standardního modelu.

Pod Flegrejskými poli u Neapole se dějí věci. Čeká nás devastující erupce? Legendární vulkanická oblast poblíž Vesuvu se podle odborníků blíží ke kritickému bodu, za kterým by mohl následovat zničující sopečný výbuch.
Objeven opeřený dinosauří ocas v jantaru. …aneb Paleontologická pohádka z Myanmaru pokračuje

Dítě třech rodičů spatřilo světlo světa. Před krátkým časem byla uvolněna zpráva o narození prvního ‚dítěte třech rodičů‘. Zní to jako zavrženíhodné sci-fi, nepodléhejme ale prvnímu dojmu…

Wolverine inspiroval průhledné a regenerující umělé svaly. Materiáloví vědci dovedou vyrobit úžasné věci. Mezi posledními novinkami jsou průhledné, roztažitelné, vodivé, a zároveň automaticky regenerující materiály.

Na Měsíci mohou existovat velké lávové tunely. Tým vědeckých pracovníků z Purdue University nalezl při kosmickém mapování lunárního povrchu důkazy, že se na Měsíci mohou nacházet docela velké lávové tunely. Ty by v budoucnu mohly být využity pro stavbu obydlí pro kosmonauty a skladování zásob.

Ceres: voda, kam se podíváš. Na první letmý pohled trpasličí planeta Ceres, největší těleso v hlavním pásu planetek, nevypadá jako ledové těleso. Fotografie pořízené kosmickou sondou NASA s názvem Dawn odhalily tmavý, velmi kráterovaný svět, jehož nejjasnější oblasti jsou tvořeny solemi s vysokou odrazivostí – nikoliv vodním ledem. Avšak v nově publikované studii vědci zveřejnili důkazy pro přítomnost ledu na povrchu nebo blízko pod povrchem trpasličí planety Ceres.

Nový rok začne ve světovém čase o sekundu později. Mezinárodní služba rotace Země (IERS) ve svém Bulletinu C zveřejnila ustanovení přestupné sekundy na rok 2016 a 2017. Po sedmadvacáté od jejího zavedení v roce 1972 se tak v jeden okamžik najednou posune na celém světě čas o jednu sekundu. V Česku tak bude v noci ze 31. prosince 2016 na 1. ledna 2017 po 0:59:59 SEČ vložena jedna sekunda navíc.

Pozoruhodné atmosférické úkazy v listopadu a výhled na zimu. Prosincové ohlédnutí za optickými jevy v atmosféře hraničí až s úlekem nad množstvím fotografií zaslaných čtenáři. Vybrat jen několik zástupců bylo tentokrát obtížnější než jindy. Ze skvostů vyberme například neuvěřitelně sytou korónu nad Belanskými Tatrami či zřídka zaznamenávané tvary halových jevů v měsíčním i slunečním světle.

Nové důkazy pro teplý a mokrý mladý Mars. Nedávná studie na základě dat z evropské sondy Mars Express a sondy NASA s názvem Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) poskytla nové důkazy pro existenci teplého období na mladé planetě Mars, která na svém povrchu zřejmě hostila vodu spíše v průběhu dlouhého časového období, než během krátkých občasných epizod – tato skutečnost má významné důsledky pro obyvatelnost a možnost dávného života na rudé planetě.

Další výrazný bolid zazářil nad Českem 16. prosince 2016 večer. V pátek 16. prosince v 19:22:17-30 SEČ zazářil nad Českem další výrazný bolid. Tento Jasný bolid byl podrobně zachycený speciálními kamerami v české části Evropské bolidové sítě a ze získaných dat jsme již spolehlivě určili dráhu tohoto malého meziplanetárního tělesa, tzv. meteoroidu, v atmosféře i jeho „předsrážkovou“ dráhu ve Sluneční soustavě.

První známky podivných kvantových vlastností prázdného prostoru?. Týmu astronomů pracujícímu s dalekohledem ESO/VLT se ve světle vyzařovaném mimořádně hustou neutronovou hvězdou se silným magnetickým polem zřejmě podařilo zachytit první známky kvantového efektu, jehož předpověď pochází již z roku 1930. Stupeň polarizace pozorovaného světla naznačuje, že v jinak prázdném prostoru v okolí neutronové hvězdy by se mohl projevovat kvantový jev známý jako dvojlom vakua.

Mohou na Marsu existovat oázy života? „Oázy“ obsahující kapalnou vodu s primitivními formami života mohou existovat v oblastech v okolí polárních čepiček na planetě Mars. S takovouto informací vystoupil pro ruskou agenturu TASS vedoucí laboratoře kosmické gama spektroskopie Institutu kosmických výzkumů Ruské akademie věd (IKI RAN), doktor matematicko-fyzikálních věd Igor Mitrofanov.

Astronomický ústav se podílel na pozorování unikátního úkazu, který předpověděl Albert Einstein. Evropská kosmická agentura ESA publikovala na konci října prestižní snímek týdne, na kterém je zobrazen vědecký výsledek, získaný mimo jiné díky Astronomickému ústavu. Robotické teleskopy skupiny AVE (Astrofyziky vysokých energií) Stelárního oddělení totiž přispěly k pozorování unikátní mikročočkové události, kterou kdysi předpověděl i samotný Albert Einstein. Ta byla zaznamenána poté, co vědci obdrželi alert družice Gaia, na jejímž vzniku se podíleli.

52. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 26. 12. do 1. 1. 2017.

51. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 19. 12. do 25. 12. 2016.

50. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 12. 12. do 18. 12. 2016.

49. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 5. 12. do 11. 12. 2016.

48. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 28. 11. do 4. 12. 2016.

47. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 21. 11. do 27. 11. 2016.