Aktuality 33. a 34. týdne

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Kulový blesk: přírodní úkaz, který mnozí označují za UFO

Vědci rafinovaně hackli počítač pomocí kódu ukrytého v syntetické DNA. DNA je vlastně takový biologický harddisk. A může v něm být záludný virus. Za pár let si asi budeme muset dávat pozor na nezvyklé formy útoku na počítačové systémy.

Supervulkány jsou horší než asteroidy. A NASA navrhuje řešení. Pád asteroidu by byl hrozný. Ale podle odborníků NASA představují akutní hrozbu spíše supervulkány. Co jim zkusit pustit žilou?

Na cestě k vesmírnému výtahu. Pro rozsáhlejší expanzi lidí do vesmíru je třeba vyřešit levnou a efektivní dopravu nákladů ze Země či dalších těles do vesmírného prostoru. Kromě mnohonásobně využitelných raket existuje několik mnohem exotičtějších způsobů dopravy materiálů na oběžnou dráhu okolo planety. Mezi ně patří idea kosmického výtahu či věže, které by umožnily zjednodušit dopravu nákladů na oběžnou dráhu, případně mezi různými oběžnými drahami.

Patagonský titán není největším dinosaurem…aneb Jak je to doopravdy?

Rozluštění záhady: K čemu sloužila tajemná hliněná tabulka z Mezopotámie? Klínopisná tabulka Plimpton 322 vznikla kolem roku 1800 př. n. l. Australští matematici konečně odhalili, jaký byl její účel. A nejlepší je, že ji objevil Indiana Jones.

Planetární systém TRAPPIST-1 je starší než Sluneční soustava. Astronomové v nové studii uvádějí, že hvězda TRAPPIST-1 je docela stará: její věk se odhaduje na 5,4 až 9,8 miliardy roků. To je téměř dvakrát více než věk Sluneční soustavy, která se zformovala zhruba před 4,5 miliardami roků.

33. vesmírný týden 2017. Přehled událostí na obloze od 14. 8. do 20. 8. 2017.

34. vesmírný týden 2017. Přehled událostí na obloze od 21. 8. do 27. 8. 2017.