Aktuality 3. a 4. týdne

  • by

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Aktuality:

Pozoruhodné video bylo údajně natočeno nad jižní Kalifornií. Autor tohoto videa Ken Roberts tvrdí, že objekt natočil při cestě z práce domů, neslyšel žádný zvuk a neví o co by se mohlo jednat. Dále odmítl video jakkoliv komentovat.

Celý videozáznam nejspíš připomíná velký bolid nebo zanikající část kosmické techniky. Podle relativně malé rychlosti objektu by se spíše dalo soudit na tu kosmickou techniku, snad dosloužilou družici nebo poslední stupeň nějaké nosné rakety. Jenže podivností celé podívané je malá svítící koule, která se v jednu chvíli od objektu oddělila a pohybovala se v protisměru (!) původního objektu.
A tak zásadní nezodpovězenou otázkou je autentičnost videa a otázka zda jej autor poněkud neupravil, o čemž se na webu vedou zajímavé diskuze

Zajímavosti na webu:

První pozorování rychlého rádiového záblesku v reálném čase. Toto je záhada součsného kosmického výzkumu – o co jde? Krátký silný záblesk rádiového záření, aniž by byl provázen zábleskem v jakékoli jiné části elektromagnetického spektra. Jde o dosud nepopsaný přírodní objekt ve vesmíru (srážka superhmotných objektů nebo tzv blitzar), nebo snad mimozemský signál?

Cizí planety jsou nejspíš obyvatelnější, než jsme si mysleli. Zejména u planet menších hvězd je velká šance, že najdeme obyvatelné prostředí.

UFO je ve vesmíru běžná věc, říká odborník na kosmonautiku Pavel Toufar. Ve vesmíru létá spousta kosmického smetí a v prostředí bez atmosféry tyto letící odpadky vypadají někdy docela podivně.

Computer Program Cannot Be Beaten At Texas Hold ’Em Poker (anglicky). Programování počítačů a robotů se neustále vyvíjí a některé programy už jsou tak dokonalé, že je člověk nemůže porazit. Příkladem je program na Hold ’Em Poker. Zatím jsou to jen nevinné programy, které nám neublíží. Ale co když někdo vytvoří neporazitelný program na nějakou oblast, která by už mohla být nebezpečná? Poslední dobou se jedná o často diskutované téma, které bylo ztvárněno i v mnoha Sci-fi filmech.

3. vesmírný týden 2015. Přehled událostí na obloze od 12. 1. 2014 do 18. 1. 2015

4. vesmírný týden 2015. Přehled událostí na obloze od 19. 1. 2014 do 25. 1. 2015