Aktuality 1. až 3. týden

mini1-150x120Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

 

Zajímavosti na webu:

Eugene Cernan: Vesmír patří všem. Začneme jednou smutnou zprávou. Ve věku 82 let nás 16. ledna 2017 navždy opustil slavný astronaut Eugene Cernan, doposud poslední člověk na Měsíci. Cernan byl rovněž znám svým česko-slovenským původem, k němuž se hrdě hlásil. Byl čestným členem České astronomické společnosti a na 2-m Perkově dalekohledu v Ondřejově je k vidění jím věnovaná česká vlajka, kterou s sebou v roce 1972 vzal při misi Apolla 17 na Měsíc. Sice již není mezi námi, ale bude žít dále v našich srdcích.

Dalekohled VLT bude pátrat po planetách v systému Alfa Centauri. Najde se v tomto hvězdném systému planeta schopná udržet formy života?

Laserové obranné štíty budou využívat efekt atmosférických čoček. Blíží se nám doba, kdy štíty známé ze Star Treku a jiných sci-fi už nebudou jen pouhou fikcí?

Ve vesmíru jsou nejméně 2 biliony galaxií. Oproti předchozím odhadům je to tedy 10x-100x více, takže pravděpodobnost, že nejsme ve vesmíru sami se nám opět o něco zvýšila.

Zadrátované mozky: Politický postoj přebije jednoznačné důkazy jako nic! Lidské mozky mají slabinu. Důkazy, které odporují jejich politickému přesvědčení, je naopak ještě zatvrdí. Jak uvádí každá příručka správného propagandisty, když jde o politiku, fakta a čísla nehrají roli.

Černá díra, rozpad reality a superpočítač. Může počítač projít řadu nekonečně čísel? Nebo se vám víc líbí představa, že člověk je z jednoho pohledu živý a z druhého mrtvý – aniž by v tom měla packy Schroedingerova kočka?

1. vesmírný týden 2017. Přehled událostí na obloze od 2. 1. do 8. 1. 2017.

2. vesmírný týden 2017. Přehled událostí na obloze od 9. 1. do 15. 1. 2017.

3. vesmírný týden 2017. Přehled událostí na obloze od 16. 1. do 22. 1. 2017.